Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lodž: Opičky v temných zákoutích pulsujícího velkoměsta

Polská minulost, současnost a budoucnost v koncentrované podobě. To je Lodž. Samotné město, ale i putování do něj z České republiky vzbuzuje nesčetně otázek. O Polácích i o nás  

Poskakujícím autem po mírně nevydařené stavbě dálnice vyjíždíme odpoledne z Ostravy. Směr Lodž. Minulá návštěv byla krátká, neúplná. Město koncentrující v sobě slavnou minulost – ta nebyla moc polská, ale spíše židovská a německá; děsivou periodu druhé světové války – ta byla německá s obětmi na židovské straně; ospalost a chátrání při budování socialistické despocie po vzoru sovětských soudruhů a pokomunistické nadechování k nové budoucnosti, vyžaduje víc pozornosti, času a přemýšlení.

Neuvěřitelné. Při cestě do Čenstochové přijíždíme po jiné silnici než v létě. Po nové dálnici, která nás vyhodí těsně před městem, protože obchvat se ještě dokončuje. 40 kilometrů nové dálnice v kuse. Jak je to možné? Pro Čecha zvyklého na modernizace a výstavby čtyř či pětikilometrových úseků dálnic něco neslýchaného. A další neslýchanost. Rychlostní silnice mezi Čenstochovou a Piotrkówem se rekonstruuje v celé délce – považte 80 kilometrů. Prostě půlka jezdí, půlka se staví. Pak naopak a bude hotovo. A maká se i v pátek a NEDĚLI odpoledne. Na konci listopadu. V pátek se projíždí dost pomalu, v neděli zpět bez problémů. Kolapsy během jízdy nejsou, místy je třeba nejvyšší obezřetnosti.
 

Polsko vás při mrazivém konci listopadu přivítá smogem a těžko dýchatelným šedivým vzduchem s odérem uhlí. A platí to jak pro česko-polskou hranici u Bohumína, tak Čenstochovou, Radomsko, Piotrków nebo Lodž. Jedna věc je, co v kotli spalujete – v tom případě uhlí, druhá věc – v jakém kotli to spalujete. Na tom by bylo třeba zapracovat…Na obou stranách hranice – jen to Polsko je jaksi výrazně rozlehlejší, na uhlí závislé více, a proto Vaše plíce více trpí. Ale i psychika…ranní pohled na Lodž z jedenáctého patra retrosocialistického hotelu Swiatowít je mírně depresivní, šedivý…smog jak poklice nad velkoměstem. Pak vyjde slunce, zafouká trochu vítr, lidi spí a ráno netopí, tak se to během brzkých ranních hodin trochu zlepší. Další dávka přijde až odpoledne.

Lodž nás vítá jako evropské velkoměsto. Velká sídliště na kraji města jsou opravená, dálnice je kapacitně naddimenzovaná, při příjezdu do centra projíždíme řadou nových kancelářských a bytových komplexů. Četné mrakodrapy se staví.

Lodž je kromě historie znamením kontrastů i dneska. Vybudovaly se nové mrakodrapy, supermoderní vlaková a autobusové nádraží pod zemí v části, která si říká Nové centrum Lodže. Impozantně se přestavěly historické textilní fabriky nebo elektrárny na vzdělávací centra, ekonomicko-administrativně-obchodní objekty, kreativní a umělecká centra, hipsterské restaurace a kavárny. O těch nejzajímavějších projektech někdy příště…
 

A pak je tu centrum, které v případě Lodže může nejlépe reprezentovat Piotrkowská ulice. Téměř pět kilometrů dlouhá tempa, centrum společenského vyžití, plná hipsterských podniků, sídlo úřadů i významných firem a korporací. V pátek večer a celý víkend (s výjimkou rána, kdy se dospává náročná předchozí noc) je třída plná lidí. Cool ulice. Ale taky má svá temná zákoutí a části výstavnější, i ty méně výstavné.

Oproti tomu je Lodž také město ruin. A to velmi rozlehlých. Řada rozlehlých fabrik na své oživení – nebo demolici – čeká. A čas pracuje. Ale je třeba přiznat, že na velké části z nich jsou vyvěšené billboardy, které popisují, jaká investice zde vyroste. Takže vize tady je. Jestli bude realizovaná…uvidíme.

Lodž

A pak je tu bývalé židovské ghetto. Druhé největší v Polsko po Varšavě a se stejně tragickým osudem jeho obyvatel. Psal jsem o tom trochu zde a zde, ale ještě se k tomu vrátím. Po návštěvě Chelmna nad Nerem, kde většina místních tragicky zahynula, vybaven novými informacemi, a především pocity. Možná je to s ohledem na toto místo nepatřičné napsat. Ale ani dnes nejsou Baluty – jak se čtvrť jmenuje - při procházkou Lodží evidentně nejpříjemnějším místem pro život. Ano, postavilo se tady za socialismu docela dost paneláků, v nichž některé jsou solidně zrekonstruované. Řekli bychom obdobně jako u nás. Pak je tu ale mezi nimi řada starší zástavby dost často v dezolátním stavu s typickými kůlnami, garážemi, které určitě stavebně oficiálně neexistují, dvorky a temnými zákoutími. Místy formát sociálně vyloučené lokality.

Řekněme, že Piotrkowská jako hlavní tepna začíná v jižní části širšího centra u Bílé fabriky, kde je v současnosti hlavní městské muzeum reflektující slávu textilního průmyslu ve městě, a parku Wladyslawa Reymonta, který Lodž ztvárnil ve slavném románu Země Zaslíbená. Park – krásný, Muzeum – paráda zčásti za evropské peníze (jako většina realizací v Lodži). Piotrkowská a její okolí je ve své dolní části ale značně zanedbané. Vidíte domy ve stavech, který bychom u nás nazvali s výjimkou vyloučených lokalit za obtížně obyvatelné, ale tady se s nich normálně bydlí, jsou v nich obchody, restaurace a tak. A vedle toho super historické budovy i novostavby.

Takže postupně míjíte cestou mírně do kopce výstavní novorenesanční paláce bohatých – většinou židovských – textilních magnátů, v nichž v současnosti sídlí úřady, instituce, ale také třeba hipsterské podniky, nebo banky, které se prolínají s odpornou socialistickou zástavbou, případně domy v dost dezolátním stavu. Když z Piotrkowské odbočíte do zákoutí vedlejších uliček, průchodů, odlehlých koutů, na zemi většinou uvidíte děsivý…neskutečný nepořádek…bordel, chtělo by se říct.

A všude se povalují desítky opiček. Opička nebo-li malpka je půldecová, decová, dvojdecová… každému dle jeho chuti, síly, stavu peněženky a momentálnímu rozpoložení…lahvinka vodky nebo jiného alkoholu, kterou si Poláci s chutí kupují ve všudypřítomných malých prodejnách (na obchůdky řetězce Žabka nebo Leviatan narazíte každých několik desítek metrů). A vypijí ji hned několik metrů od obchodu – třeba při cestě do práce, do školy, z práce, ze školy. Prázdná lahvinka pak skončí někde v koutku, na trávníků nebo u kontejneru.
 

Řekněme, že nejvýstavnější část Piotrkowské se nachází zhruba v její polovině. V některých palácích v současnosti sídlí úřady (městské nebo vojvodské). Ale opět, platí to pouze pro samotnou městskou tepnu. Ukročíte pár metrů bokem a ocitnete se pár desítek let zpět. Takže například vstoupíte do typického prostoru pro textilní Lodž – rozlehlé fabriky z červených cihel, která byla částečně revitalizována. Takže tady najdete řadu cool hospůdek, barů, bister. Probíhá tu řada kulturních akcí, farmářské trhy…Projdete pasáží opravených hal a za nimi je…neskutečný bordel.
A samotná Piotrkowská po pátečním a sobotním mejdanu? V sedm ráno v okolí venčím setřici – směřujeme do blízkého parku, kterých je v Lodži řada, a reprezentativní třída je perfektně uklizená, dlažba vytřená. Po noční pitce, při níž vzduchem létají také prázdné lahve, ani památky.
 

Piotrkowská ulice končí na kruhovém náměstí Svobody. Jen kousek od Manufaktury jako nejpůsobivějšího příkladu toho, jak se dá naložit s historickým průmyslovým dědictvím. Město, kde bydlí autor tohoto textu, Frýdek-Místek by se v tomto ohledu mohlo výrazně přiučit. A hlavně majitel zdejších chátrajících objektů bývalých textilek. V Lodži je takových areálů mnoho. Některé našly nový život a nové využití. Některé skončily jako ruiny. Ale o tom až příště.

 

Autor: Marek Síbrt | středa 27.11.2019 7:52 | karma článku: 17,03 | přečteno: 502x
  • Další články autora

Marek Síbrt

Předvánoční glosa: Jak mluvkuje Jihočech v regionu razovitem

Mluvčí mluví s novináři do televize a rádia. Občas napíše článek do novin, nebo odpoví na novinářský dotaz. Sedí v teplém kanclu, pije kafíčko... Jaká je realita? Pár předvánočních střípků z jednoho týdne...

20.12.2022 v 7:55 | Karma: 28,09 | Přečteno: 2751x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Lodž: Po stopách utýraných chladným a temným tunelem

Zážitek, ze kterého zamrazí a bude mrazit ještě hodně dlouho. Chladným a temným tunelem z ghetta do chřtánu mrazivé mašinérie smrti

23.2.2022 v 12:45 | Karma: 16,05 | Přečteno: 538x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Bukurešť III: Pivnice a knihkupectví ze starého dobrého světa. Vesnice uprostřed metropole

Snažte se vcítit za atmosféru mírné nedůvěry a nejistoty místních. Dostanete se k tomu krásnému, co vzniklo před začátkem komunistického teroru, nebo bylo obnoveno poté, kdy zmizel v propadlišti dějin. Snad navždy

24.11.2021 v 11:23 | Karma: 16,53 | Přečteno: 560x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Bukurešť II: sledujte cenovky, nenechejte se ošidit, nefoťte a buďte kreativní

V Bukurešti se vrátíte do našich 90. let, kdy cizinci platili za vstup 5 marek a Češi 10 korun, i když marka byla za 15. Ocitnete se ve světě, kdy vás během chvilky po zjištění, že jste cizinec, budou chtít ošubat jako slepici

8.11.2021 v 12:30 | Karma: 26,20 | Přečteno: 1282x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Bukurešť: Liduprázdné bulváry, monumentální stavby a nasazené roušky. Město kontrastů

Stopy komunistické minulosti jsou v metropoli Rumunska stále nepřehlédnutelné. Pod tím zároveň pulsuje nový kapitalistický systém. Kontrasty na každém kroku.

21.10.2021 v 8:20 | Karma: 20,93 | Přečteno: 793x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Střední Krušnohoří: Když vám auto v zapomenutém kraji prokopne kůň

Výlet do opuštěných míst, na která politici uplynulých desetiletí zapomněli. Tam, kde uzdravují přírodu z peněz EU. Tam, odkud zmizeli trampové. A kde vám po úchvatném zážitku na hřebeni hor u Kalku prokopne auto kůň

5.10.2021 v 8:35 | Karma: 17,59 | Přečteno: 432x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Střední Krušnohoří: Drsný a krásný kraj, na který lídr z Průhonic i Hurikán Ivan zapomněli

Realita Krušnohoří nad Chomutovem. Nikoliv do Litoměřic nebo Úštěku. Do Hory sv. Kateřiny, Kalku nebo na Výsluní by měli jet volební lídři z Průhonic a Prahy přesvědčovat místní o plánech co udělat s regionem v nelehké situaci.

7.9.2021 v 8:14 | Karma: 18,61 | Přečteno: 448x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Krušné hory: Kam dál? Elektrokola, parkovací anarchie a kouzlo opuštěných hor

Anarchie jednodenní turistiky, jejímž symbolem je auto a elektrokolo. Skomírající byznys. Horské scenérie kouzelných míst mimo návštěvnický zájem rozechvívající duši

31.8.2021 v 9:27 | Karma: 21,79 | Přečteno: 725x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Syn bez botiček: Nechytrá vláda tupě likviduje drobné obchodníky

Naprosto nekoncepční kroky vlády vedou k absurdním situacím, které likvidují malé živnostníky. Kdy si místo botiček pro syna můžete koupit plyšového krtka a sledovat papoušky ve zverimexu. Země pro budoucnost a chytrá řešení...

12.11.2020 v 8:20 | Karma: 31,45 | Přečteno: 1144x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Gotický kostel a Jaderná elektrárna, Bůh a Temelín. Jižní Čechy v nás

Když vás při putování podél Lužnice po výstupu na skalnatý ostroh nad řekou ohromí symboly, které si jsou zdánlivě daleko, ale ve skutečnosti blíž, než bychom čekali. Víra v Boha se setkává s vírou v technologický pokrok

9.11.2020 v 8:10 | Karma: 16,31 | Přečteno: 495x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Lužnice: Z Tábora údolím bělostných mlýnů, skal, peřejí i chatovišť

Chladné ráno babího léta, příroda se zvolna a tiše probouzí. Z Lužnice stoupá pára, voda se odráží od jezů a balvanů. Údolím z husitského města do Bechyně. Po letech odkládání je cíl blízko... tedy 30 kilometrů daleko. Cesta je cíl

22.10.2020 v 8:07 | Karma: 22,95 | Přečteno: 768x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Rudá věž smrti: Jáchymovský masakr uranovou rudou si nepřipomínáme důstojně

Současný stav památkově chráněné vykmanovské Rudé věži smrti je důsledkem vnitřních sporů Konfederace politických vězňů. V důsledku na to doplácejí všichni. Napravme nedůstojný stav! Ti, kteří zde trpěli a umírali, si to zaslouží.

19.8.2020 v 8:42 | Karma: 18,50 | Přečteno: 461x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Měděnec: UNESCO po česku. Promarněná příležitost a výhled na ruiny

Kdo byl první? Vejce, nebo slepice? Turista, nebo infrastruktura? Jak od kaple na Mědníku shlížíte na vybrakované skelety Dolu Měděnec. A vlastníci? Zajímavá firma. Ne, že ne. Ona vlastně skoro neexistuje. Kapitál? Celých 20 tisíc

12.8.2020 v 8:12 | Karma: 16,75 | Přečteno: 741x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Krušné hory na rozcestí. Kudy se vydají? Anarchie? Chaos? Bezhlavý byznys? Udržitelnost?

Krušné hory už nejsou liduprázdné jako před pár lety. Skutečný turistický byznys se ale ještě nerozjel, i když jeho první záchvěvy jsou patrné. Kudy se unikátní oblast vydá do budoucna? Podaří se zkombinovat zájmy lidí a přírody?

4.8.2020 v 8:27 | Karma: 17,00 | Přečteno: 702x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Jáchymov: bezútěšnost a bolavá duše královského města. Budoucnost nejistá

Krušné hory po roce. Po roce, co jsou některé památky historické těžby kovů chráněné v registru UNESCO. A to vzbudilo velká očekávání. Jak se naplnila? Pojďme postupně...Začněme Jáchymovem

30.7.2020 v 7:52 | Karma: 24,28 | Přečteno: 1086x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Koronavirus zaútočil na zdravý rozum: U nás v Kocourkově

Když se vyhláška střetne se zdravým rozumem a přehnanou aktivitou si dáte vlastní gól, kdy pak musíte ignorovat to, co jste před několika hodinami sami vymáhali

21.4.2020 v 8:08 | Karma: 38,15 | Přečteno: 7222x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Češi odložili roušky a funí do pedálů. Rychle si zvykli, rychle odvykli. Co nám to přinese

Během velikonočního víkendu lidé v Moravskoslezském kraji během výletů odhodili roušky a pěkně si při jízdě na kole nebo běhu funěli do okolí. Co bylo ještě před týdnem nepředstavitelné a hodné odsouzení se stalo normálem

16.4.2020 v 8:05 | Karma: 19,67 | Přečteno: 901x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Chapadla koronáče sevřela úchvatný estonský ostrov

Návštěva Saaremy je fascinující zážitek. Místo rozechvívající duši. Plné kontrastů, drsné a syrové atmosféry rychle přecházející v idylický zážitek. A svérázných lidí. Doufejme, že zvládnou situaci co nejlépe, s klidem a nadhledem

8.4.2020 v 8:01 | Karma: 13,79 | Přečteno: 373x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Slátanina České televize: Kriminálka z ostravské šachty se fakt nepovedla

Druhý díl seriálu Místo zločinu Ostrava působí tak, že lidé Ostravu a region nikdy nenavštívili. Nebo byli tak omámení, že jim to zásadní proklouzlo mezi prsty. Aspoň základních faktů se ale držet měli

20.1.2020 v 8:28 | Karma: 41,96 | Přečteno: 17072x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Nevzkvétáme. Zaostáváme. Chybí nám rozhodnost, ambice a dynamika

Jsme středoevropská Šípková Růženka podřimující po sedmičce růžového vína. V letargii vyčkáváme, dumáme, a ti okolo nás dohánějí a předhánějí. Marníme potenciál a ujíždí nám vlak...a taky letadla, auta a špičkoví investoři

16.1.2020 v 7:22 | Karma: 29,12 | Přečteno: 901x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1613x
Původem z jihu Čech, nyní už dvacet let ve Slezsku a na severu Moravy. Česko-moravsko-slezský patriot cestující po zajímavých místech země, která jsou často většině lidí úplně neznámá. Proto se texty budou mimo jiné zabývat úžasnými místy v ČR a lidmi, kteří v nich žijí. Do dvaceti let vrcholový sportovec, pak student, mediální analytik, novinář, mluvčí černouhelného gigantu v extrémně náročném období jeho existence, nyní vodař - poučený laik:-) A pořád trochu učitel i student...

Seznam rubrik