Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bukurešť: Liduprázdné bulváry, monumentální stavby a nasazené roušky. Město kontrastů

Stopy komunistické minulosti jsou v metropoli Rumunska stále nepřehlédnutelné. Pod tím zároveň pulsuje nový kapitalistický systém. Kontrasty na každém kroku.

Město kontrastů, monumentálních staveb a rozpadajících se paneláků či chatrčí v těsné blízkosti u sebe, město hipsterů posedávajících v podnicích v centru starého města, obyvatel sídlišť směřujících za levným jídlem na tržnici, ale také žebráků v prvním i druhém z těchto míst. Město úchvatné architektury 19. století, monstrózních panelákových sídlišť komunistické éry, ale také megalomanských staveb z Ceausescovy doby. To vše, a nejen to, je dnešní Bukurešť.

Rumunsko je během letošního října v covidově svízelné situaci. Nemocnice jsou přeplněné a pacienti se musí vozit také do zahraničních nemocnic. Důvodem je nízká proočkovanost na úrovni 35 % populace. S těmito informace ovšem do Bukurešti nepřilétáme a dozvídáme se je až následně. Na letišti nám vstup do země nikdo nekomplikuje a žádná potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci nekontroluje. Ani cestou moderním vlakem z moderního terminálu u moderního letiště nic nenasvědčuje tomu, že situace je vážná. Řekněme, že většina lidí ochranu dýchacích cest má, ale rozhodně ne všichni a nikdo to příliš neřeší.
Že vše může být trochu jinak, nám dojde až v momentě, když dorazíme už za tmy na nádraží Gara de Nord. V hale má dominantní část lidí roušku, to samé platí i při dvoukilometrové chůzi k hotelu na jedné z hlavních městských tepen – bulváru generála Georghe Magheru. Pravda, roušky mají v případě některých jedinců takovou podobu, že vás napadne, zda nejsou větším rizikem ony samotné než covid.
Samotná budova hlavního vlakového nádraží je krásná a v solidním stavu. Žádný zásadní rozdíl oproti tomu, na co jsme u nás zvyklí. Nic extra moderního, ale solidní standard. Při vplynutí do bukurešťské reality vás zarazí několik věcí. Za prvé, město je oproti našim zvyklostem velmi málo osvětlené. Monumentální budovy na ještě monumentálnějších bulvárech a náměstích po setmění nemají až na výjimky, o nichž ještě budeme psát, šanci vyniknout.

Bukurešť - Garda de Nord

Bukurešť je město kontrastů. Například hned naproti nádraží najdete mrakodrap se sídlem světových finančních institucí, naproti němu chatrč, v níž byl dříve obchod (ostatně zavřených obchodů je v samotném městě velké množství a poukazují na to, že některé naděje minulosti určitě nebyly naplněny), vedle stojí reprezentativní budova z 19. století. Ostatně kontrasty nejrůznějších typů vás budou provázet celou Bukureští.

Bukurešť je také městem rozlehlých bulvárů s širokými silnicemi. Bulvárů, tříd a náměstí bez bez lidí. V samotném centru města vás v jakoukoliv denní dobu překvapí, jak málo lidí potkáváte. Nečekejte žádné prodírání se davy, toho se dočkáte maximálně na tradičním rozlehlé tržnici Obor na předělu centra a monstrózní panelákové zástavby.
Během večera vás v historickém centru překvapí, jak málo lidí tady je. Centrum je malé a exponované tři nebo čtyři ulice plné stylových restaurací, barů, nočních klubů a kaváren jsou naplněné spíše výjimečně. Některé zejí prázdnotou, narvaných k prasknutí je pár výjimek, které se dají spočítat na prstech jedné ruky. Možná proto všechny kolemjdoucí místy urputně a vždy energicky přemlouvají mladé dámy - někdy i pánové - k návštěvě jejich podniku. Ale jistě, co nám může přijít cenově naprosto obvyklé (pivo v top lokaci za 60 korun, jídlo za 200), je pro většinu místního obyvatelstva nedosažitelně drahé.
A při vstupu do každého podniku je nezbytný covid pass, který si obsluha skenuje do zařízení pro případnou kontrolu. Všichni to respektují, nikdo neprotestuje. Na můj dotaz, zda je to nezbytné, přichází reakce, že situace je fakt špatná a úřady systém pravidelně kontrolují. To jen jako drobná poznámka k emotivním sporům u nás, zda se jedná o omezování svobody, či nikoliv, když hospodský prověřuje, zda jste byl očkován nebo testován.

Pocit prázdnoty máte ale také během rána a dopoledne, kdy by okolí ministerstev, úřadů, univerzit nebo muzeí a galerií mělo být podle našich zkušeností živě pulsujícím organismem lidských bytostí. Ano, před úřady jsou poměrně dost zaplněná parkoviště, ale ulice jsou téměř liduprázdné. Ani dopravní zácpy, jak jsme na ně zvyklí my, příliš neuvidíte. Kapacita vozovek je značně naddimenzovaná.

Bukurešť je také městem, kde cítíte moč na ulicích častěji, než byste očekávali. Platí to pro nástupiště na vlakovém nádraží, ale také pro úzké a poměrně málo frekventované, stejně jako pro významnější ulice. A bohužel je to také první vjem, který neodbytně zaznamenáte, když vstoupí do ohromné budovy parlamentu/Ceausescova paláce. 
Bukurešť je také městem výstavních a monumentálních budov, v nichž kromě úřadů a univerzity sídlí často muzea, galerie nebo knihovny. Je jich tu velké množství, čehož si všímáme již během poměrně krátké cesty na hotel. město umění, chtělo by se říct.

Lidé nejen v budovách, dopravních prostředcích, ale také venku na ulici nosí v naprosté většině roušky. Temnou a málo osvětlenou cestou z nádraží na hotel přemýšlíme o tom, jaká je tedy v zemi covidová situace. Procházíme kolem první trochu živější ulice s několika bistry, bary a fast foody k našemu cílovému bulváru.
Ubytováváme se v hotelu. Ukazujeme covid passy, které jsme u nás prakticky ještě nepoužili. V hotelu všichni v rouškách, všude lahev s dezinfekcí. Čtyřhvězdičkový hotel v centra za 450 korun i se snídaní na osobu. Neberte to.

V pokoji zasouváme kartu od pokoje do zařízení. Místnost se rozsvítí, televize startuje, zpravodajství běží. Rekordní statistiky nemocných a pozitivních, přeplněné nemocnice, nízký podíl proočkovanosti. Situace je kritická. Začínáme chápat.
Vyrážíme do večerní Bukurešti za dalšími zážitky, a že jsme jich získali. Ale o tom až příště…

Autor: Marek Síbrt | čtvrtek 21.10.2021 8:20 | karma článku: 20,93 | přečteno: 795x
  • Další články autora

Marek Síbrt

Předvánoční glosa: Jak mluvkuje Jihočech v regionu razovitem

Mluvčí mluví s novináři do televize a rádia. Občas napíše článek do novin, nebo odpoví na novinářský dotaz. Sedí v teplém kanclu, pije kafíčko... Jaká je realita? Pár předvánočních střípků z jednoho týdne...

20.12.2022 v 7:55 | Karma: 28,09 | Přečteno: 2752x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Lodž: Po stopách utýraných chladným a temným tunelem

Zážitek, ze kterého zamrazí a bude mrazit ještě hodně dlouho. Chladným a temným tunelem z ghetta do chřtánu mrazivé mašinérie smrti

23.2.2022 v 12:45 | Karma: 16,05 | Přečteno: 538x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Bukurešť III: Pivnice a knihkupectví ze starého dobrého světa. Vesnice uprostřed metropole

Snažte se vcítit za atmosféru mírné nedůvěry a nejistoty místních. Dostanete se k tomu krásnému, co vzniklo před začátkem komunistického teroru, nebo bylo obnoveno poté, kdy zmizel v propadlišti dějin. Snad navždy

24.11.2021 v 11:23 | Karma: 16,53 | Přečteno: 561x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Bukurešť II: sledujte cenovky, nenechejte se ošidit, nefoťte a buďte kreativní

V Bukurešti se vrátíte do našich 90. let, kdy cizinci platili za vstup 5 marek a Češi 10 korun, i když marka byla za 15. Ocitnete se ve světě, kdy vás během chvilky po zjištění, že jste cizinec, budou chtít ošubat jako slepici

8.11.2021 v 12:30 | Karma: 26,20 | Přečteno: 1284x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Střední Krušnohoří: Když vám auto v zapomenutém kraji prokopne kůň

Výlet do opuštěných míst, na která politici uplynulých desetiletí zapomněli. Tam, kde uzdravují přírodu z peněz EU. Tam, odkud zmizeli trampové. A kde vám po úchvatném zážitku na hřebeni hor u Kalku prokopne auto kůň

5.10.2021 v 8:35 | Karma: 17,59 | Přečteno: 432x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1613x
Původem z jihu Čech, nyní už dvacet let ve Slezsku a na severu Moravy. Česko-moravsko-slezský patriot cestující po zajímavých místech země, která jsou často většině lidí úplně neznámá. Proto se texty budou mimo jiné zabývat úžasnými místy v ČR a lidmi, kteří v nich žijí. Do dvaceti let vrcholový sportovec, pak student, mediální analytik, novinář, mluvčí černouhelného gigantu v extrémně náročném období jeho existence, nyní vodař - poučený laik:-) A pořád trochu učitel i student...

Seznam rubrik