Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bełżec - peklo na zemi, kde docházejí slova i dech

Malá malebná vesnička skrývá děsivou minulost. Historik J. T. Gross pobouřil velkou část Poláků, když uvedl, že část bohatství místních vznikla díky parazitování na těch nejslabších, kteří se ocitli v největším ohrožení - Židech

Vyrážíme ze Sobibóru. O návštěvě odlehlé lokality obklopené jezery, bažinami a hlubokými lesy, která se stala místem nelidského šílenství těch, kteří si mysleli, že budují nové a vyšší lidství, jsem psal minule. Když se nad tím v autě zamýšlím, zjišťuji, že se vracím vlastně proti proudu času. Z továrny na smrt do továrny na smrt, která této továrně na smrt předcházela.
Na začátku května je na polsko-ukrajinském pomezí dusno. Další cíl. Bełżec. První peklo své druhu – účelové zařízení určené výhradně pro vyvraždění Židů v dané oblasti (a taky několika set Romů). Když bylo cíle dosaženo, tábor byl zrušen. Co bylo odzkoušeno zde, našlo své děsivé pokračovatele v Sobibóru a Treblince.

Bełżec byl místem rychlého běsnění. Tábor se začal budovat na hlavní železniční trati mezi Varšavou a Lvovem v listopadu roku 1941 (osobní vlaky po ní nyní nejezdí, ale koleje jsou pár desítek metrů od bývalého tábora). Za dobu fungování od března do prosince 1942 zde bylo v plynových komorách zavražděno 435 tisíc Židů. Příjezd prvního transportu z Lublinu 17. března je považován za začátek Operace Reinhard. Jen během prvního měsíce zde bylo zavražděno 80 tisíc lidí (30 tisíc z Lublinu a stejný počet ze Lvova). V květnu a červnu byly transporty do tábora na měsíc pozastaveny. Aby se zvýšila intenzita běsnění na dvojnásobek, musely být dobudovány nové a výkonnější plynové komory. V prosinci byl tábor zničen – dílo bylo dokonáno – většina Židů z Generálního gouvernementu byla zavražděna.

Bełżec – peklo na zemi – přežilo pouze několik lidí (četl jsem údaje o dvou, ale také sedmi osobách). Byl také dílem ďábelského utajení. Lokalita s poměrně malou rozlohou (čtvrt kilometru na čtvrt kilometru) byla skvěle maskovaná od okolí. Tábor s dvěma částmi, kdy ani členové SS doprovázející transport nevěděli, co se v jeho útrobách děje. Konspirace dotažená takřka ke svému limitu. Mírumilovně vypadající část tábora a uvítací proslov k přijíždějícím ze strany vedoucího tábora v nich budily důvěru, že šlo opravdu o tranzitní tábor, odkud budou dále směřovat do pracovních lokalit v okolí. Potom děsivá smrt v plynových komorách, které na sebe vzaly podobu koupelen.

Cestujeme ze Sobibóru po polsko-ukrajinské hranici. S dvěma odbočkami. Působivá města Chelm a v registru UNESCO zapsaná renesanční Zamość. Krásná města, kterých se děsivá historie dotkla také. I v nich žila početná židovská komunita, jejíž likvidace byla cílem Operace Reinhard.
Noc trávíme na hranici v městečku Horodło. V malém sídle s velkou minulostí a také početnou vyvražděnou židovskou komunitou během druhé světové války. Pobyt na samé hranici Schengenu stojí za samostatný text. Poprvé poznávám východní Polsko v dimenzích, jak bývá vnímáno u nás. Dost kontrastní podvečer. Chudá lokalita. Alkoholismus. Mírná letargie a beznaděj. Do toho mládež házející bedny vodky a piva před víkendovým večírkem do zbrusu nového BMW.

Z Horodła do Bełżec dorazíme za hodinu a půl po superopravené silnici krásnou zemědělskou východopolskou krajinou. V jedenáct ráno je vedro k padnutí. Bełżec je hezky upravená obec podél silnice, která po deseti kilometrech narazí na státní hranici a pokračuje jako dálnice do Lvova.
Památník v lokalitě bývalého tábora, který byl i přes děsivá čísla obětí poměrně malý, spatříte za železniční tratí kousek od cesty.

A památník je opravdu monumentální a děsivý. Procházím betonovým koridorem mezi dvěma částmi svažujícího se pole, které je vybudované z pekelně temné strusky. Tak temné a tak děsivé, jak může být jen… Bełżec.
 

A vcházím do pekla, které přede mnou procházely stovky tisíc lidí, kteří na rozdíl ode mě potom nemohli sednout do auta a odjet. A když tu pomyslnou cestu smrti dojdu do konce, čeká na mě v betonové kryptě citace z knihy Jób v polštině, hebrejštině a angličtině - Země, nepřikrývej moji krev, můj křik ať odpočinku nedojde!
 

Celou tu cestu hlouběji a hlouběji betonovým koridorem lemují různě zakřivené a zalomené dráty, mříže, ohnuté pařáty smrti a symboly místa, odkud není úniku…
 

A když vyjdete ze srdce temnoty po schodech nahoru, uvidíte olemovaný prostor struskového pole tabulkami s názvy měst, odkud sem transporty směřovaly. Fouká vítr a vy zíráte dolů na temný prostor pole smrti.
 

A dole na betonové stěně v rohu areálu čtete – Here in this carload/I, Eve, with my son Abel. If you see my older boy,/ Cain, the son of man,/ tell him that I.
A hned vedle se tyčí části kolejnic, pražců. Ožehnutá temnota temnot a symbol toho, jak se sem lidé dostali.

A stromů je ve struskovém poli mrtvých pomálu. Ale jsou tu. Trčí z temné plochy struskového pole. Jako svědci toho, co zde proběhlo před tři čtvrtě stoletím.
 

A celou dobu mi rezonuje v hlavě famózní Vladimír Holan v Noci s Hamletem…
I kdyby nebylo Boha, i kdyby nebylo lidské duše,

i kdyby duše byla, ale byla smrtelná,

i kdyby nebylo zmrtvýchvstání,

i kdyby nebylo pak už nic, opravdu nic,

moje, stejně jako tvoje účast na takové komedii

byla by zas jen soucitem, soucitem s žitím,

které je jenom dech a žízeň a hlad

a páření a nemoc a bolest…

A pak vám to docvakne…vždyť je to blbost, ten ultrakonzervativní básník měl vztah k Židům jako vrahům Kristovým…problematický mírně řečeno…

A Jan T. Gross ve své knize Zlatá žeň popisuje, jak Poláci během války i po ní parazitovali na Židech zahnaných vražedným režimem do kouta…A zmiňuje i Bełżec. Poválečná prosperita obce podle něj do značné míry vyrostla také na bohatství těch, kteří byli v lágrech zabiti.
 

Samotné muzeum Bełżecu v útrobách ledově chladného betonového prostoru je velice působivé. Ať je to s polským přístup k Židům jakkoliv, provedení je tak uvěřitelné, profesionální, emotivní, chladné, až z toho mrazí. A zvuky se v betonovém prostoru rozléhají až k úleku.

Belzec

Vyzvednu v autě setřici, která spokojeně spí na zadním sedadle, a jdeme se projít do borovicového lesa okolo areálu bývalého lágru. A mám divný pocit. Je tu ticho, úplné ticho a slunce pálí…A kousek od bývalého tábora žijí v domcích lidé. A jedna z kolejí, která do lesa odbočila od hlavní trati, končí v písčité půdě. Směřuje do ztracena….

 

Autor: Marek Síbrt | středa 19.6.2019 11:58 | karma článku: 35,79 | přečteno: 4611x
  • Další články autora

Marek Síbrt

Předvánoční glosa: Jak mluvkuje Jihočech v regionu razovitem

Mluvčí mluví s novináři do televize a rádia. Občas napíše článek do novin, nebo odpoví na novinářský dotaz. Sedí v teplém kanclu, pije kafíčko... Jaká je realita? Pár předvánočních střípků z jednoho týdne...

20.12.2022 v 7:55 | Karma: 28,09 | Přečteno: 2751x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Lodž: Po stopách utýraných chladným a temným tunelem

Zážitek, ze kterého zamrazí a bude mrazit ještě hodně dlouho. Chladným a temným tunelem z ghetta do chřtánu mrazivé mašinérie smrti

23.2.2022 v 12:45 | Karma: 16,05 | Přečteno: 538x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Bukurešť III: Pivnice a knihkupectví ze starého dobrého světa. Vesnice uprostřed metropole

Snažte se vcítit za atmosféru mírné nedůvěry a nejistoty místních. Dostanete se k tomu krásnému, co vzniklo před začátkem komunistického teroru, nebo bylo obnoveno poté, kdy zmizel v propadlišti dějin. Snad navždy

24.11.2021 v 11:23 | Karma: 16,53 | Přečteno: 560x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Bukurešť II: sledujte cenovky, nenechejte se ošidit, nefoťte a buďte kreativní

V Bukurešti se vrátíte do našich 90. let, kdy cizinci platili za vstup 5 marek a Češi 10 korun, i když marka byla za 15. Ocitnete se ve světě, kdy vás během chvilky po zjištění, že jste cizinec, budou chtít ošubat jako slepici

8.11.2021 v 12:30 | Karma: 26,20 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Bukurešť: Liduprázdné bulváry, monumentální stavby a nasazené roušky. Město kontrastů

Stopy komunistické minulosti jsou v metropoli Rumunska stále nepřehlédnutelné. Pod tím zároveň pulsuje nový kapitalistický systém. Kontrasty na každém kroku.

21.10.2021 v 8:20 | Karma: 20,93 | Přečteno: 793x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Stát chtěl kvůli podvodu po elektrárně miliardu a půl, soud obžalované zprostil

24. dubna 2024  11:14

Státní podporu v hodnotě stovek milionů korun získala firma provozující jednu z největších českých...

Za znásilnění a pokus o vraždu patnáctileté dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  11:08

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Noci zůstávají mrazivé. Ze čtvrtka na pátek spadne teplota pod nulu na celém území

24. dubna 2024  11:05

V nadcházejících dnech bude v ČR opět mrznout, v noci na čtvrtek budou podle ČHMÚ přízemní mrazíky...

Ředitel ČT považuje Etický panel za důležitý. Hledá nové členy

24. dubna 2024

Před Velikonocemi rezignovali členové Etického panelu České televize (ČT) kvůli sporům s ředitelem...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1613x
Původem z jihu Čech, nyní už dvacet let ve Slezsku a na severu Moravy. Česko-moravsko-slezský patriot cestující po zajímavých místech země, která jsou často většině lidí úplně neznámá. Proto se texty budou mimo jiné zabývat úžasnými místy v ČR a lidmi, kteří v nich žijí. Do dvaceti let vrcholový sportovec, pak student, mediální analytik, novinář, mluvčí černouhelného gigantu v extrémně náročném období jeho existence, nyní vodař - poučený laik:-) A pořád trochu učitel i student...

Seznam rubrik